Jakie kolory i znaczenie mają ametysty

16-10-2023

Ametyst, często nazywany "kamieniem duchowości", jest jednym z najbardziej cenionych kamieni szlachetnych na świecie. Jego unikalna barwa i właściwości przyciągają nie tylko kolekcjonerów, ale także tych, którzy wierzą w jego duchowe i lecznicze moce. Jest to odmiana kwarcu o barwach od bladego liliowego do głębokiego purpurowego.

1. Historia i pochodzenie ametystu 

Nazwa "ametyst" pochodzi od starożytnego greckiego słowa "amethystos", co oznacza "nie pijany". Istnieje legenda, według której Dionizos, bóg wina w mitologii greckiej, został oburzony na śmiertelnika i postanowił wyładować swój gniew na pierwszej napotkanej osobie. Ta osoba okazała się być piękną dziewczyną o imieniu Amethystos, która została zamieniona w kryształ kwarcu przez Artemidę. Dionizos, żałując swojego postępowania, wylał wino na kamień, nadając mu fioletowy kolor. Starożytni Egipcjanie rzeźbili te trwałe kamienie w kształcie zwierząt, być może jako amulety ochronne.

2. Kolory ametystu 

Ametyst jest najbardziej znany z jego charakterystycznego fioletowego koloru, ale jego odcienie mogą się różnić. Barwy te wahają się od bladofioletowego, przez różowe, aż po głęboki purpurowy. Intensywność koloru często jest wskaźnikiem jakości i wartości kamienia. Ciekawostką jest to, że ametysty występujące w różnych miejscach na świecie mogą mieć nieco różne odcienie fioletu. Naturalny ametyst otrzymuje swój kolor od obecności żelaza i innych śladowych pierwiastków oraz naturalnego promieniowania.

 

3. Znaczenie i właściwości ametystu

 Ametyst od wieków był symbolem duchowości, spokoju i ochrony. Współczesne wierzenia przypisują mu zdolność do wspierania równowagi emocjonalnej, wzmocnienia intuicji oraz ochrony przed negatywnymi energiami. W wielu kulturach ametyst jest również uważany za kamień pomagający w medytacji i głębokim skupieniu. W średniowieczu, ametyst był kamieniem noszonym przez biskupów, symbolizują duchową czystość i bliskość z Bogiem. Ludzie cenią ametysty od tysięcy lat, a jednym z najtrwalszych fragmentów folkloru ametystowego jest jego rzekoma moc zapobiegania pijanostwu.

4. Ametyst w jubilerstwie 

Ze względu na swoją piękność i znaczenie, ametyst jest często wykorzystywany w jubilerstwie. Jego różnorodne odcienie doskonale komponują się z różnymi metalami, tworząc niezapomniane dzieła sztuki. Wśród nich szczególną popularnością cieszą się Pierścionki ze złota z ametystem, które łączą w sobie elegancję złota z tajemniczością ametystu. Co więcej, ametyst jest również kamieniem urodzinowym dla osób urodzonych w lutym, co czyni go popularnym wyborem jako prezent urodzinowy. Jako odmiana kwarcu, ametysty mają twardość (7) i trwałość, aby być używane w każdym rodzaju biżuterii, w tym w pierścionkach.

5. Główne miejsca wydobycia ametystu

Dzisiejsze główne źródła ametystu to Brazylia, Boliwia, Urugwaj i Zambia. Brazylia może produkować kamienie o dużych rozmiarach, ale ogólnie o umiarkowanym kolorze. Wielu entuzjastów kamieni szlachetnych preferuje zwykle mniejsze, ale bardziej intensywnie kolorowe kamienie z Zambii oraz, bardziej ostatnio, z Urugwaju. Inne znaczące źródła gemologicznej jakości to Australia, Indie, Madagaskar, Meksyk, Maroko, Namibia, Nigeria, Rosja i Korea Południowa. W Stanach Zjednoczonych ważne źródła to Georgia i Karolina Północna.

6. Syntetyczne i traktowane ametysty 

Ametysty można hodować hydrotermalnie w laboratoriach, a producenci mogą je również tworzyć, bombardując specjalnie przygotowany dymny kwarc promieniami gamma. Chociaż naturalny ametyst jest tak obfity i tani, istnieje niewielka zachęta do zakupu syntetyków. Niemniej jednak, surowy materiał syntetyczny jest czasami sprzedawany jako naturalny. Istnieje wiele zabiegów, które mogą zmieniać kolor ametystu. Na przykład, ametysty podgrzewane do kolorów żółtego lub czerwono-pomarańczowego są, z definicji, cytrynami.

 

Polecane produkty

Polecane artykuły

Brylanty i Diamenty: Różnice, znaczenie i co jest droższe

Brylanty i Diamenty: Różnice, znaczenie i co jest droższe

16-08-2023
Diamenty, te niezwykle twarde i błyszczące kamienie, mają długą i fascynującą historię. Wydobywane od ponad 3000 lat, stały się symbolem luksusu i elegancji. Nieoszlifowany diament był ceniony przez starożytnych królów, a oszlifowany brylant stał się ikoną współczesnej...